Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Araba Arıza İşaretleri

RCYS

Yeni Üye
Katılım
30 Ara 2021
Mesajlar
16
Tepki
2
Puan
3
Araba arıza işaretleri ile aracınızın genel sağlığı hakkında daha net bilgilere sahip olabilir, daha önemli sorunlar yaşamamak için arızanın giderilmesi adına girişimlerde bulunabilirsiniz. Bazı araç sahipleri araba göstergeleri konusunda gerekli hassasiyeti göstermediği için, uzun vadede daha fazla sorunla karşılaşabilmektedir.

Bu tip sorunlara karşı önceden önlem almak adına, araç arıza işaretleri dikkate alınmalı ve vakit kaybetmeden mutlaka araç bir servise götürülmelidir.

araba-ariza-isaretleri.png


Araba Arıza İşaretleri ve Anlamları Nelerdir?​

Aşağıda bu uyarı işaretlerinin ne anlama geldiğini görebilirsiniz. Bu işaretler herhangi bir sorun olduğunda kırmızı olarak ortaya çıkar. Bu durumda aracınızın ilgili bölgede bir arızası olduğunu anlayabilirsiniz.

Akü İkaz İşareti: Ekranda göreceğiniz kırmızı akü işareti, akünüzün bitmek üzere olduğunu veya akü çalışma sisteminde hatalar olduğunu gösterir bir işarettir. Daha çok akü bitimi, arızası veya şarj sistemindeki sorunlar olduğunda görülmektedir.

Hararet Işığı: Aracınızın motor sıcaklığı hakkında bilgi verir. Şayet motor ısısı olması gerekenden daha yüksek ise bunu dikkate almanızda fayda vardır. Bunun için ilk yapmanız gereken aracınızın soğutucu aksamının çalışıp çalışmadığını, su yeterliliğini ve gerekirse bir süre yolculuğa ara verip dinlendirmeyi tercih edebilirsiniz. Eğer sıklıkla devam ediyorsa, servise gitmek daha iyi olacaktır.

Kızdırma Bujisi İkaz Işığı: Kızdırma bujisi ikaz lambası, dizel araçların bujilerinde bir problem olduğunu göstermektedir. Aracınızı geciktirmeden servise götürmek sorun yaşamanızı önleyecektir.

Fren Sistemi Uyarısı: Fren sisteminde bir sıkıntı olduğunu göstermekle birlikte, el freni çekiliyken de yanan bir lambadır. Araba arıza işaretleri arasındaki fren sistem uyarısı yanıyorsa önce el frenini kontrol etmeniz gerekir. El freni çekili değilse muhtemelen fren balataları ve hidrolik seviyesinde sorun olduğunu gösterir.

ESP/ASR Uyarı Sistemi: Aracınızda bu sistemin aktif olması durumunda, ESP/ASR ikaz ışığı yanacaktır. İkaz lambasının sürekli yanması halinde sistemin iptal olması ya da devre dışında kalmasına dair bir işaret olabilir.

Hava Yastığı İkaz Lambası: Bu ikaz lambası ise her ne kadar doğrudan aracın gidişatı etkileyen bir sorun olmasa da, olası kazalarda hayati önem taşıyan hava yastığında problem olduğunu gösterir. Bu tip önemli durumları ihmale almadan servise gitmeniz oldukça önemlidir.

ABS İkaz Lambası: ABS sisteminde yaşanan problemleri gösterir bir işarettir. Frenler çalışmaya devam etse de ABS sisteminin çalışmadı bu durum, bazen tehlike arz edebilmektedir.

Motor Yağ İkaz Işığı: Motor yağ basıncı ikaz ışığının yanması, motor yağınızın azaldığını gösterir. Bazı durumlarda ise farklı elektronik arızalar nedeniyle de yanabilmektedir. Bunu önlemek için yağ seviyesini kontrol etmeli ve önlem almalısınız.

Lastik Basınç Uyarı Lambası: Lastik basıncının düşmesi durumunda yanan bu uyarı lambası, mutlaka dikkate alınmalıdır. Lastik basınçlarının düşük olması durumunda bu aracın performans ve yakıtına etki edebileceği gibi, kaza gibi riskleri de artırabilmektedir.

Araba arıza işaretleri görüldüğünde fazla vakit kaybetmeden servise gitmeniz, daha önemli maddi sorunların yanı sıra kaza oluşumlarını da engelleyecektir.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst