Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Araba Anahtarını Kaybettim Ne Yapabilirim?

ibrahim

Moderatör
Moderatör
Tepki
8
Araba anahtarlarınızı kaybettiyseniz, en iyi fikir, onu bırakabileceğiniz her yerde aramaktır. Ayrıca, yolda arayın. Yakın zamanda cebinden düşmüş olabilir. Anahtarı en son ne zaman gördüğünüzü veya elinizde tuttuğunuzu hatırlamaya çalışmak iyi bir fikir olacaktır.

Bu durumda en ucuz seçenek arabanın anahtarını bulmaktır. Bir seçenek daha, muhtemelen evinizde bir yerde olan ikinci anahtarı almaktır. En pahalı seçenek yardım çağırmak olacaktır. Bölgenizde çalışan çok sayıda çilingir var ve size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.

Lost%20Car%20Keys.jpg

Uzaktan kumandasız ve anahtarsız girişli geleneksel anahtar​

Hem kapıları açan hem de motoru çalıştıran geleneksel anahtarlı bir arabanız varsa, yeterince şanslısınız. Bu tür bir anahtarı yapmak, tüm o uzaktan kumandalı anahtarlardan ve çiplerden daha kolaydır. İkinci anahtarı alabilirsen çok daha ucuza gelir. Çilingir daha sonra onu kopyalayabilecek ve kaybettiğiniz anahtara benzeyen yeni anahtarı üretebilecektir.

İkinci bir anahtarınız yoksa veya şu anda alamıyorsanız, yine de herhangi bir çilingir çağırabilir ve yardım isteyebilirsiniz. Bu kişiler ne yapacaklarını bilirler ve bir saatten daha kısa bir sürede arabanız için yeni bir anahtar üretebilirler. Aracı hareket ettirmenize bile gerek kalmayacak.

Uzaktan kumandalı fob​

Eski arabalarda, arabayı açıp kapatabilen anahtarsız anahtarlı anahtarlar vardı. Ayrıca, bazen aracın immobilizeri anahtarlığa bağlıydı, bu nedenle aracı anahtarsız açmayı başarsanız bile motoru çalıştıramazsınız.

Bu nedenle çilingirler, fobları kopyalayabilecek özel donanıma sahiptir. Böylece, bir öncekiyle aynı işlevlere sahip bir anahtarlık alacaksınız.

Anahtarsız giriş çipi​

Modern otomobillerin çoğunda anahtarsız giriş seçeneği ve motor çalıştırma/durdurma düğmesi bulunur. Yani bu durumda temelde metal bir anahtarınız yok, ancak içinde elektronik olan küçük plastik kutu var. Kapıya geldiğinizde araba sizi içeri alıyor çünkü bu anahtar cebinizde. Anahtar arabanın dışındaysa motoru çalıştıramazsınız. Bu tür anahtarlar ve kilitler hakkında daha fazlasını okuyun .

Bu muhtemelen kopyalamak için en pahalı seçenektir. Bu tür bir anahtarınız varsa, ikinci bir kopyaya sahip olmak ve acil durumlarda kolayca alabileceğiniz bir yere yerleştirmek çok akıllıca olacaktır. Anahtarı kaybettiyseniz, çilingirler size yardım etmeye hazır olacak, ancak hepsi değil.

Kısacası profesyonel çilingir, boş anahtarı programlamak ve kaybettiğiniz anahtarın tüm fonksiyonlarını ona vermek için tüm donanıma sahip olacaktır. Tabii ki, çilingirler aracı açıp size yeni anahtarı vermeden önce araç belgelerini ve kimliğinizi göstermeniz gerekecek.

Araba anahtarımı kaybettim ve bir kopyası var - bir anahtar daha nasıl alabilirim?​

Kopya sizdeyse ve arabayı kullanabiliyorsanız, muhtemelen yerel bayinize gitmeli ve ne yapacağınızı sormalısınız. Genellikle size ikinci anahtarı sipariş etmenizi önerirler. Bazen bayiler sizi anlaşmalı oldukları belirli bir çilingire gönderebilirler.

Araba anahtarlarımı kaybettim - arabamın çalınmasını nasıl önleyebilirim?​

Birinin anahtarı bulup aracınızı çalmak için kullanabileceğinden korkuyorsanız, birkaç şey yapılmalıdır. Basit metal anahtar için, aracınız için yeni kilitler satın almak ve güvenliği sağlamak daha kolaydır. Anahtarsız giriş için, çilingirden veya servis istasyonu çalışanından eski anahtarın artık çalışmaması için erişim kombinasyonlarını yeniden düzenlemesini isteyebilirsiniz.

Anahtarın çalındığından şüpheleniyorsanız polisi arayın. Bundan sonra arabanız çalınırsa, polisi aramanız sigorta şirketi ile yapacağınız görüşmelerde kazanma sebebi olacaktır.

Araba anahtarımı arabanın içinde kaybettim ve bulamıyorum​

Anahtarsız girişiniz varsa, anahtar arabanın içinde bir yerdeyse, arabanız hala açılacak ve çalışacaktır. Ama sorun şu ki, herhangi biri gelip aracı açabilir, çalıştırabilir ve uzaklaşabilir. Bu yüzden onu bulmalısın.

Anahtarı arayabileceğiniz en olağan yerleri hazırladık:

• arabanın ön kısmındaki raf, genellikle radyonun yakınında bir yerde - sadece daha derine inin;
  • kol dayanağının altındaki niş - genellikle anahtarı kaybetmek için oldukça fazla alan vardır;
  • torpido gözü - bir şey arayabilir ve anahtarı otomatik olarak oraya bırakabilirsiniz;
  • koltuğunuzun altında - temelde arabadaki her şeyi kaybetmek için en popüler yerlerden biri;
  • bagajda - bagajdan bir şey alabilir veya içine bir şey koyabilir ve anahtarı otomatik olarak oraya bırakabilirsiniz;
  • arabanın dışında sileceklerin yanında - kahve içebilir veya bir sandviç yiyebilir ve unutmak için anahtarı oraya bırakabilirsiniz.
Anahtarın arabada bir yerde olduğundan eminseniz, çilingir çağırmayın ve başka bir anahtarın kopyalanması için para ödemeyin. Araçtaki tüm nişleri ve rafları kontrol et ve bul.

Araba anahtarlarımı kaybettim - arabaya nasıl binilir?​

Ne yazık ki, anahtarlarınızı kaybederseniz arabaya binmek büyük bir sorun olacaktır. Ayrıca çok da kullanışlı bir şey olmayacak çünkü arabayı çalıştıramayacaksınız. Ve bir şekilde çalıştırmayı başarsanız bile, immobilizer sürmenize izin vermez.

Anahtarsız girişe sahip arabalar içeri girmenize izin vermez. Camı ancak tamamen acil bir durumda kırabilirsiniz. Örneğin, pencerelerden biri hafif açıksa, basit kilitleri olan arabaların kilidi açılabilir. Herhangi bir çubukla hatta elinizle iç kilit sistemine ulaşıp kapıyı açmanız yeterli.

Arabaya binmenin diğer tüm yolları arabanıza kötü zararlar verir. Yardım çağırmak daha iyi.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar