Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Amerikan Araba Markaları

RCYS

Yeni Üye
Katılım
30 Ara 2021
Mesajlar
16
Tepki
2
Puan
3

Amerikan araba markaları arasında Jeep ve HUMMER gibi dünyaca kabul görmüş birçok otomobil bulunurken aynı zamanda orta segment için de farklı araç çeşitleri bulunmaktadır.
Kaliteli araçlara sahip olan Amerika oto üretim sektörünün bazı araçlar dışında henüz Alman otomobil markaları kadar kaliteli araçlar üretmediğini de vurgulamak gerekir.

Amerikan Araba Markaları Nelerdir?​

Birçok farklı marka ve modele sahip olan ABD otomobil sektörü tarafından üretilen ve dünya genelinde kabul gören Amerikan otomobil markaları şunlardır;

Jeep​

Spor SUV modelleri ile dikkat çeken Jeep her ne kadar belirli bir kaliteye ulaşmış olsa da Mercedes veya Audi gibi Alman markalarının gölgesinde kalmıştır.

Fiat Chrysler Automobiles çatısı altında üretilen marka Türkiye pazarında da yer alırken satış rakamları bakımından biraz geride kalmıştır. 1987 yılından günümüze kadar kesintisiz olarak üretimi yapılan marka, 2015 yılı içerisinde tüm dünyada 1 milyon 400 bin adet satmıştır. Bu rakam yüksek gibi gelse de birçok markanın gerisinde kaldığını hemen belirtmek gerekir.

amerikan-araba-markalari.png


HUMMER​

Amerikan araba markaları arasında üretmiş olduğu SUV ve kamyon modelleri ile dikkat çekici bir markadır. Esasen HUMMER ABD savunma sanayine yönelik araçları ile üretime başlamış ancak sonrasından sivil araç üretimine de geçmiştir.

AM General çatısı altındayken General Motors tarafından satın alınan marka, bu satın alma sürecinin ardından daha hızlı gelişim göstermeyi başarmıştır. Elektrikli SUV ve kamyonet modelleri ile de dikkat çeken marka her ne kadar dünya otomotiv pazarında zayıf bir karneye sahip olsa da, markanın kalite ve teknolojik donanımlara önem verdiğini söylemek mümkündür.

HUMMER diğer ABD araba markaları gibi Türkiye'de de tercih edilmemektedir. Ki aracın gerek dünya ve gerekse Türkiye genelindeki satış rakamlarına baktığımızda bunu rahatlıkla görebiliriz.

GMC​

Türkiye'de adı sanı pek duyulmayan marka, General Motors tarafından üretilmektedir. Asya ve ABD ülkelerinde daha çok ticari ve kamyonet modelleri ile tercih edilmektedir.

Aslında markanın ürettiği araçların çok fazla tutulmamasının esas nedeni, biraz daha ultra lüks özellikler sunmasıdır. Bu nedenle doğal olarak satış rakamları birçok markanın gerisinde kalmıştır.

Ford​

Ford Motor Company bünyesinde üretilen marka, Türkiye'de en fazla satan otomobiller listesinde yer alıyor. Marka aynı başarıyı dünya genelindeki satışlarıyla da yakalamıştır.

1903 yılında Henry Ford tarafından kurulan şirket, hem binek otomobil hem de ticari araç konusunda tüm dünya genelinde popüler bir marka haline gelmiştir. Lüks segment araçlardan ziyade orta segmente hitap eden Ford çatısı altında, Lincoln gibi lüks markalarda barınmaktadır.

Şirket esasen çok uluslu olup, birçok ülkede ortaklıkları bulunmaktadır. Örneğin Tayland Auto Alliance ve İngiliz Aston Martin bunlardan bazılarıdır.

Cadillac​

Dünya genelinde 60’a yakın ülkede satılan marka, satış rakamları itibariyle fazla başarı gösterememiştir. Marka daha çok ultra lüks araç arayışlarına hitap etmesiyle bilinmektedir.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst