Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

2021 İnceleme: Lada Samara 1.5 Alınır Mı? Nasıl Araba? Yakıt Tüketimi Ve Teknik Özellikleri Nelerdir?

taho261

Moderatör
Moderatör
Katılım
19 Ağu 2021
Mesajlar
16
Tepki
6
Puan
3
lada-samara.jpg


1988 yılında üretimi başlayan ve ülkemizde 1992, 1993, 1994, 1995 üretim modelleri çok tutulan Lada Samara 1.5 incelemesi yapacağız ve Lada Samara 1.5 yorumlarını sizlerle paylaşacağız.

Rus üretimi olan Lada Samara’lar oldukça dayanıklı arabalar. Kozmetik açıdan ve görünüm açısından çok şık durmasa da hemen hemen her zaman trafikte görebiliyoruz. İkinci el piyasası yüksektir ve temiz bir araç bulursanız bütçeniz dahilinde alabileceğiniz bir araçtır. Torku yüksek olan bu araç motordan aldığı gücü iyi bir şekilde aktarabiliyor. 240 bin km ve altı araçlara bakmanızı tavsiye ediyoruz.
Lada Samara 1.5 yedek parça sıkıntısı var mı?
Lada Samara 1.5’in yedek parça sıkıntısı bulunmuyor. Küçük şehirlerde bile iyi bir usta bulursanız hem ucuza hem de kolayca sanayi işini halledebilirsiniz.

Lada Samara 1.5 yakıt tüketimi nasıl?
Lada Samara 1.5 yakıt tüketimi yüksek benzin fiyatları nedeniyle daha çok LPG ile kullanılmaktadır. Benzinde maliyet km başına 80 kuruşa kadar çıkabilir(bakımlı olmayan araçlarda), tüpte ise 35-40 kuruş bandında yakarsınız.

Lada Samara 1.5 kronik sorunları neler?
Lada Samara 1.5 araçlar Rus üretimidir ve bu araçlar soğuğu severler. Dayanıklıdırlar, özellikle kışın çok sıkıntı yaşamadan çalıştırabilirsiniz. Araçlar karbüratörlüdür. Suyu hızlı bir şekilde eksiltebilir ancak bu sorun büyük ihtimalle motor contasından kaynaklıdır. Bu noktada ustanız motor contasını değiştirebilir. Bu durumda maliyet 200-300 lira olabilir. Suyunu mutlaka 2 günde bir kontrol edin.
Bu araçlar soğuğu sevmez dedik. Bu nedenle yaz mevsiminde bunaltıcı sıcaklarda hararet sorunu baş gösterebilir ancak burada hortumları değiştirmeniz, iyi bir yağ kullanmanız ve suyunu kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Zaten bir araca kolay kolay hararet yaptıramazsınız. Hararet ışığını yolda ara ara kontrol edebilirsiniz. Hararet ışığı yandığında serbest bir alana geçip bir süre beklemeniz gerekiyor. Radyatör kapağını da hafif açarak(yüksek ısıda su var dikkat edin hemen şak diye açmayın, çok yavaşça çevirerek açın) fazla ısının çıkmasını sağladıktan sonra kapağı geri kapatarak ve harareti kontrol ederek devam edebilirsiniz.
Onun dışında sürekli tüpte kullanılan araçlar bir süre sonra benzine geçmeyebiliyor. İkinci el Lada Samara 1.5 alırken benzine geçen araçlar alın. Tüp bittiğinde benzine geçerek yola devam edebilirsiniz. Bununla birlikte tüpte kullanırken de depoda mutlaka ve en az 3-4 litre benzin bulundurun. 2 haftada bir 50 liralık bir benzin atabilirsiniz. Araç LPG’li de olsa ilk çalışırken benzin ile çalışır sonra tüpe geçer unutmayın.
lada-samara2.jpg


Lada Samara 1.5 İçi

Lada Samara 1.5 uzun yol yapar mı?
Uzun yol yapmadan önce ustanıza göstererek, yağ ve suyu kontrol ederek uzun yol yapabilirsiniz. Aracınızı 3-4 saatte bir dinlendirirseniz sıkıntı yaşamazsınız.
Lada Samara 1.5 acemiye, öğrenciye gider mi?
Masrafı düşük olduğudan bakımlarını düzenli yaptırırsanız(zaten ucuz yedek parçalı bir araba) öğrenciye, bekara, ayağımı yerden kessin diyenlere gider. Otoyolda önünüz ve arkanız boş olsa dahi 100 km’yi geçmeyin, şehir içi 70-95 arasında kullanmak iyidir. Bu araç hıza gelen bir araç değildir, viraja girerken vites küçültüp max 50-55 ile girin çünkü araç çok savurgan bir araç. Teker basınçlarını da sürekli kontrol ettirin.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst