Abel Teknoloji

Araba Forum - Türkiye'nin Otomobil Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

1Litre Benzinle Dünyanın Yarısını Dolaşabilir Misiniz?

Mühendis

Moderatör
Moderatör
Katılım
17 Ağu 2021
Mesajlar
43
Tepki
30
Puan
18
1 Litre benzinin ürettiği enerjiye eş değer enerji ile, dünyanın yarısını kat edebilecek bir araç geliştirildi. Aracın adı sıkı durun Eximus IV... Bu araç dünya rekorlarını kırmak için her sene yeni bir aksesuar eklenerek şekillendiriliyor.
1Litre Benzinle.jpg


Her yıl İsveç'te bir fuar düzenleniyor ve bu fuarda, Delsbo Electric yarışmasında ultra verimli araçlar yer alıyor. Altı yolcu taşıyabilen şarj edilebilir pillerle çalışan Eximus IV aracı Direnç kuvvetlerini minimumda tutmak için raylar üzerine monte edilmiştir. Her araç 3,36 kilometrelik bir mesafe kat ederek belirli bir miktarda enerji harcıyor ve bu da taşınan yolcu sayısına bölünüyor. Araç 3 tekerleklidir ve raylar üzerinde ilerlemektedir. Sürtünmeyi azaltmak için, son versiyonda şasi değiştirilmiş ve tekerlekler yükseltilmiş. Delsbo Electric yarışmasının organizatörü Profesör Henrik Rodjegard, "Teoride, Eximus IV, bir litre benzinin içerdiği enerjiye eşdeğer enerjiyi kullanarak bir kişiyi dünyanın yarısı kadar mesafeye taşıyabilir" diyor.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst